Scenariusz z zakresu edukacji matematycznej i przyrodniczej z elementami programowania
Temat: „Pory roku malowane kolorami”
Uczestnicy zajęć: dzieci 6- letnie
Prowadząca: Agnieszka Szkoła
Grupa : „ Niebieska”
Zgodność z Podstawą Programową z dnia 14 luty 2017 r.
I. 5 uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne;
II. 8 zauważa, że nie wszystkie przeżywane emocje i uczucia mogą być podstawą do podejmowania natychmiastowego działania, panuje nad nieprzyjemną emocją, np. podczas czekania na własną kolej w zabawie lub innej sytuacji;
III.8 obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe; IV.8 wykonuje własne eksperymenty graficzne kredką, ołówkiem, mazakiem itp., tworzy proste i złożone znaki, nadając im znaczenie, odkrywa w nich fragmenty wybranych liter, cyfr, kreśli wybrane litery i cyfry na gładkiej kartce papieru, wyjaśnia sposób powstania wykreślonych, narysowanych lub zapisanych kształtów, przetwarza obraz ruchowy na graficzny i odwrotnie, samodzielnie planuje ruch przed zapisaniem, np. znaku graficznego, litery i innych w przestrzeni sieci kwadratowej lub liniatury, określa kierunki i miejsca na macie i kartce papieru ;
IV.15 przelicza elementy zbiorów w czasie zabawy, posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi, rozpoznaje cyfry oznaczające liczby od 0 do 10, eksperymentuje z tworzeniem kolejnych liczb, wykonuje dodawanie i odejmowanie w sytuacji użytkowej, liczy obiekty, odróżnia liczenie błędne od poprawnego ;
IV.19 podejmuje samodzielną aktywność poznawczą np. oglądanie książek, zagospodarowywanie przestrzeni własnymi pomysłami konstrukcyjnymi, korzystanie z nowoczesnej technologii.
Cele ogólne:
● rozwijanie umiejętności swobodnej wypowiedzi,
● wymieniają charakterystyczne cechy pór roku
● kształtowanie umiejętności klasyfikowania i przyporządkowania obrazków odpowiednio
do pór roku, nazw i kolorów przypisywanych dla każdej z nich,
● kształtowanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów),
● rozwijanie umiejętności planowania, odczytywania kodów,
● doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej, umiejętności globalnego czytania, posługiwania się liczebnikami w zakresie do 10,
● doskonalenie umiejętności posługiwania się narzędziami TIK,
● budowanie relacji w grupie.
Cele operacyjne :
Dziecko :
● wypowiada się na podany temat,
● potrafi rozwiązać zagadki,
● prawidłowo oznacza kierunki,
● właściwie przyporządkowuje cechy do danej pory roku,
● posiada umiejętność posługiwania się narzędziami TIK,
● prawidłowo posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 10,
● umiejętnie koduje i programuje,
● posiada umiejętność logicznego i algorytmicznego myślenia,
● aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych.
Metody: słowna, oglądowa, praktycznego działania
Formy: indywidualna, grupowa, z partnerem
Pomoce dydaktyczne: magnetofon, płyta CD z piosenką „Rodzinka pór roku” K. Gowika, wiersz S. Karaszewskiego „Pory roku” mata do kodowania, Photon Edu, tablet, karteczki kolorowe, emblematy z rzeczami charakterystycznymi dla pór roku, napisy-pory roku, wiosna, lato, jesień, zima, sylwety drzew symbolizujące dana porę roku, zdania na kolorowych kartonikach, strzałki kierunku, buźki-smutne i uśmiechnięte, zagadki w kopertach ponumerowanych od 1-10, sylweta drzewa, kredki, klej, bibuła, kolorowy papier, plastelina.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie „Chodźcie wszyscy tu do koła” – dzieci ustawione w kole recytują treść rymowanki:
„Chodźcie wszyscy tu do koła, zabawimy się wesoło.
Chodźcie wszyscy tutaj wraz, zabawimy się w jesienny czas ”.
Prawa ręka, lewa ręka, – dzieci podnoszą do góry jedną rękę, a potem drugą
prawa noga, lewa noga, – dzieci podnoszą do góry jedna nogę, a potem drugą
całe ciało oraz głowa – dzieci pokazują rękoma całe ciało od góry do dołu, pokazują głowę
Witamy Was, witamy Was! – dzieci kłaniają się.
2. Słuchanie treści wiersza S. Karaszewskiego „Pory roku” . Dyskusja oraz odpowiedź na zadane przez nauczyciela pytania dotyczące wysłuchanego utworu.
Cztery pory ma rok cały,
Aby się nie pomieszały
Zmieniająca się przyroda
Wyznaczyła porom podział.
Wiosna niesie kwiaty,
Za nią idzie lato,
Jesień sypie kasztanami,
Zima biegnie z bałwankami.
Wiosną świeci słońce,
Lato jest gorące,
Jesień jabłka ma dojrzałe,
Zima biegnie w futrze białym.
Pytania skierowane do dzieci:
● O czym jest ten wiersz?, Ile jest pór roku? Wymieńcie je. Podzielcie je na sylaby.
● Co niesie wiosna? Jak pora idzie za wiosną?
● Jakie jest lato?
● Czym sypie jesień? Co ma jesień dojrzałego?
● Z kim biegnie zima? W czym biegnie zima?
● Z jakim kolorem kojarzy Wam się wiosna lato, jesień, zima?
3. Zagadki słowno- obrazkowe na temat pór roku.
Nauczyciel prezentuje dzieciom obrazki przedstawiające wiosnę, lato, jesień, zimę, a następnie zadaje zagadki. Zadaniem dzieci jest rozwiązać zagadkę i przyporządkowąć do niej odpowiedni obrazek oraz napis (WIOSNA, LATO, JESIEŃ, ZIMA).
4. Zabawa muzyczno-ruchowa do piosenki „Rodzinka pór roku” K.Gowik. Dzieci otrzymują do zawieszenia na szyję sylwety rzeczy, które symbolizują daną porę roku. Poruszają się po sali w rytm utworu. Gdy muzyka przestanie grać nauczyciel pokazuje jeden z czterech krążków. Kwiatek stokrotka (wiosna) - dzieci naśladują fruwającego motylka, słoneczko (lato) - podskakują jak piłki, pomarańczowy listek( jesień) - naśladują taniec opadających liści, poruszanych wiatrem, niebieska śnieżynka (zima) - poruszają się jak wirujące płatki śniegu. Reszta w tym czasie stoi w bezruchu. Zabawę powtarzamy kilka razy.
5. „Zegar pór roku na macie do kodowania”
Dzieci tworzą na macie do kodowania zegar pór roku dzieląc matę za pomocą kolorowych kartoników na cztery równe części i dobierając odpowiednie napisy do pory roku. Losują krążki z przedmiotami charakterystycznymi dla pór roku i przyporządkowują do właściwej części koloru maty wyjaśniając swój wybór.
6. Zabawa ruchowa z chustą animacyjną.
Dzieci poruszają chustą animacyjną w rytm rymowanki „Wiosna, lato, jesień, zima krąży dookoła. Która nas z pór roku do zabawy woła?” Na polecenie nauczyciela np. wiosna wszystkie dzieci z emblematami symbolizującymi tę porę roku przebiegają pod chustą i zmieniają miejsca. Zabawę powtarzamy kilka razy.
7. „Zbieramy dary jesieni z Photonem Karolem”
Na poszczególnych polach maty do kodowania są rozmieszczone dary jesieni oraz na końcu maty kosz na wszystkie jesienne skarby. Zadaniem dzieci będzie zaprogramowanie za pomocą strzałek kierunkowych trasy dla Photona tak, aby pozbierał wszystkie dary jesieni do kosza z uwzględnieniem początku i końca trasy. Następnie posługując się zapisem kierunkowym przeprowadzenia Photona po drodze używając tabletu.
8. Zabawa dydaktyczna: Prawda, fałsz". Nauczyciel rozdaje dzieciom uśmiechnięte i smutne buźki umieszczone na patyczkach. Następnie czyta zdania - jeśli są prawdziwe, dzieci podnoszą buźkę uśmiechniętą, a jeżeli uważają zdanie za fałszywe- podnoszą buźkę smutną.
- Teraz jest wiosna
- Wiosną jeździmy na nartach
- Latem lepimy bałwana
- Jesienią zrywamy jabłka w ogrodzie
- Zimą kwitną kwiaty
- Zimą rzucamy śnieżkami
9. „Drzewo we wszystkich porach roku” – wykonanie pracy plastycznej.
Ozdobienie przez dzieci sylwety drzewa podzielonego na cztery części zgodnie z cechami charakterystycznymi dla każdej z pór roku.
10. Podsumowanie zajęć i umieszczenie prac na tablicy w kąciku plastycznym.