• Czcionka:
  • A
  • A+
  • A++
  • zresetuj wielkość interlinii
  • wĹ‚Ä…cz wiÄ™kszÄ… interlinie+
  • Kontrast:
  • wĹ‚acz kontrast
  • wyĹ‚acz kontrast
  • Mapa strony:
  • mapa strony

Scenariusz zajęć z zakresu edukacji  przyrodniczej w grupie dzieci 3, 4 i 5-letnich

 

Podstawa programowa I-3, II-11, III-8, IV-2,18.

Temat: Czekamy na wiosnę

Cele główne:

- wykorzystywanie i tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej poprzez obserwowanie, eksperymentowanie, odkrywanie

- utrwalenie wiadomości dotyczących etapu wzrostu roślin

- rozwijanie zainteresowań i wzbogacanie wiadomości przyrodniczych dotyczących sposobów hodowania wybranych roślin

- wdrażanie dzieci do uważnego słuchania opowiadania ze zrozumieniem treści

- stwarzanie sytuacji sprzyjającej integracji wśród dzieci oraz zapewnienie im dobrej zabawy, wyzwalanie radości

Cele szczegółowe:

- kształtowanie więzi emocjonalnej z przyrodą, uwrażliwienie na jej piękno i konieczność jej poszanowania

- wielozmysłowe poznawanie roślin

- rozbudzanie ciekawości poznawczej i zachęcanie do aktywności badawczej

- poszerzanie wiedzy ekologicznej

- dostrzeganie piękna przyrody wiosną

- wzbogacanie słownictwa

- budzenie radości podczas zabawy

- kształcenie szybkiej reakcji na sygnały dźwiękowe

- rozwijanie inwencji twórczej dziecka

- stwarzanie warunków do rozwoju wyobraźni muzyczno - ruchowej

- kształtowanie słuchu, sprawności ruchowej i poczucia rytmu

- dzielenie wyrazów na sylaby

Cele operacyjne:

Dziecko:

- wypowiada się na temat wiosny i jej cech charakterystycznych

- wie, w jaki sposób przebiega rozwój niektórych roślin

- rozpoznaje wiosenne kwiaty

- rozumie kierowane do niego polecenia i wykonuje je zgodnie z oczekiwaniami

- uczy się współpracować w grupie

- potrafi przestrzegać panujących zasad

- umie prawidłowo rozmieścić elementy na płaszczyźnie

- potrafi wskazać obrazek będący rozwiązaniem

- bierze udział w zabawach muzyczno - ruchowych

Metody:

- czynne - samodzielnych doświadczeń, kierowania działalnością dziecka, zadania stawiane do wykonania

- oglądowe - obserwacja i pokaz

- słowne - rozmowa, wypowiedzi, objaśnienie

- praktyczne - zabawy muzyczno - ruchowe

- problemowe - realizacja zadań i poleceń nastawionych na osiągnięcie zamierzonego celu

Formy:

- indywidualna

- zbiorowa

Środki dydaktyczne: Odtwarzacz DVD, płyta CD z muzyką ,,Unchained melody", obrazki, ilustracje i podpisy dotyczące wiosny i pierwszych kwiatów wiosennych, wiersz A. Pawłowska-Niedbała ,,Pierwszy kwiatek", opowiadanie ,,Tajemnica małego nasionka" J. Wasilewskiego, piosenka D. Gellner ,,Pobudka z ogródka", farby, kartki papieru, bibuła, kredki, flamastry, nożyczki, klej, cebulki kwiatów, historyjka obrazkowa o budowie rośliny,  naklejki dla dzieci (uśmiechnięte buźki).

Przebieg zajęć:

  • Wprowadzenie w tematykę zajęć: ,,Już niedługo przyjdzie do nas nowa pora roku i wszystko pozmienia nam wokół. W marcu się zaczyna, gdy się kończy zima. Przychodzi z wiaterkiem, deszczykiem, słoneczkiem oraz pięknem kwiatów i śpiewem ptaków".

Pytanie skierowane do  dzieci: ,,Czy ktoś wie, jaka to pora roku?", ,,Jak się nazywa?".

Dzieci: wymieniają porę roku i opisują jej cechy charakterystyczne.

  • Ćwiczenia klasyfikacyjne:

Co pasuje do wiosny? - dzieci dobierają obrazki do ilustracji wiosny.

  • Prezentacja i omówienie wiersza A. Pawłowska-Niedbała ,,Pierwszy kwiatek":

Stare drzewo rozpościera swe konary ponad światem.

Patrzy z góry w dół, na ziemię,

gdzie wyrasta pierwszy kwiatek.

Kwiatek skromny, delikatny,

swoje płatki w pąku kryje.

Słonko lekko go ogrzewa.

Kwiatek myśli sobie: - Żyję.

I podnosząc swoją główkę,

bada wszystkie świata strony.

- Ale gdzie są inne kwiaty?

- pyta bardzo zadziwiony.

Sowa, słysząc to pytanie,

rzeczy - a jest mądrym ptakiem:

- One jeszcze nie wyrosły,

tyś jest pierwszym wiosny znakiem.

  • Dzieci rozpoznają i nazywają pierwsze wiosenne kwiaty, dobierają podpisy do obrazków i dzielą na sylaby: przebiśnieg, sasanka, krokus i pierwiosnek.
  • Piosenka D. Gellner ,,Pobudka z ogródka":

1. Wiosna rano z łóżka wstała.
- Halo, kwiatki! - zawołała.
- Czemu jeszcze w ziemi tkwicie?
Może wreszcie się zbudzicie?
Ref. Pobudka! Pobudka! Czas wracać do ogródka!
Pobudka! Pobudka! Na grządki wracać czas!
Pobudka! Pobudka! Czas wracać do ogródka!
Pobudka! Pobudka! Powtarzam jeszcze raz!
2. Jak się żaden z was nie ruszy,
powyciągam was za uszy!
Łapcie buty! Łapcie kapcie!
Nie ziewajcie! I nie chrapcie!
Ref. Pobudka! Pobudka!...
3. Wystawiły kwiatki nosy,
jeden goły, drugi bosy,
w nowe płatki się ubrały,
razem z wiosną zaśpiewały.
Ref. Pobudka! Pobudka! Czas wracać do ogródka!
Pobudka! Pobudka! Na grządki wracać czas!
Pobudka! Pobudka! Czas wracać do ogródka!
Pobudka! Pobudka! Wie o tym każdy z nas!

  • Zabawa ruchowa ,,Latające pszczółki".
  • Słuchanie opowiadania pt. ,,Tajemnica małego nasionka" J. Wasilewskiego

Było sobie ziarenko. Ziarenko było maleńkie i słabe. Bało się, że zjedzą je ptaki, albo polna myszka. Ale zaopiekował się nim ogrodnik, który był duży i silny. Chodził po ogrodzie z łopatą i kopał ziemię. Włożył ziarenko do świeżo skopanej ziemi. A tam pod ziemią było ciemno, ciepło i cicho. Teraz sobie pośpię - pomyślało ziarenko. Leżało spokojnie przez jakiś czas, aż nagle poczuło, że wokół zrobiło się mokro. Ach! To pewnie ogrodnik podlał ziemię! Rozłościło się okropnie. Ze złości zaczęło się nadymać i pęcznieć tak mocno, aż pękło. Ale nic złego się nie stało. W miejscu pęknięcia pojawił się mały, biały kiełek. Małe ziarenko szybko zaczęło rosnąć. Ogrodnik podlewał je, a słońce ogrzewało swoimi promieniami i w niedługim czasie zamieniło się w piękny i kolorowy kwiat.

  • Omówieni treści opowiadania i prezentacja kwiatu. Dzieci wymieniają części kwiatu podziemne i nadziemne.
  • Ułożenie historyjki obrazkowej od nasionka do rośliny.
  • Pytanie: ,,Co roślinie potrzebne jest do rozwoju?" (ziemia, woda, światło, słońce).
  • Zabawa relaksacyjna: ,,Unchained melody".
  • Zabawy plastyczne.

- dzieci 3-letnie: malowanie farbami plakatowymi pierwszych kwiatów wiosny

- 4-letnie: naklejanie płatków kwiatów na kartce

- 5-letnie: składanie z kolorowego papieru tulipanów.

Nasze Grupy

grupa niebieska

Grupa
Niebieska

grupa pomarańczowa

Grupa
Pomarańczowa

grupa zielona

Grupa
Zielona

grupa zółta

Grupa
Żłóta

grupa różowa

Grupa
Różowa

Przekierowanie na stronÄ™ Facebook

Przekierowanie na stronÄ™ Instagram